Попри те, що на всіх пральних машинках передбачено захист від попадання напруги на корпус, за відсутності нормального заземлення, користувачі при дотику до машинки можуть відчувати пощипування або навіть удари електрострумом. Для додаткового захисту часто встановлюють модулі ПЗВ, що відключають подачу електроживлення на машинку з появою витоку струму в будь-якому з вузлів апарата. У деяких модифікаціях виробники передбачають штатний модуль, інтегрований у пральну машину. Але додатковий диференційний захист ніколи не буває зайвим.
Модулі ПЗВ та дифавтомати призначені для захисту користувача від ударів струмом, а також для запобігання пошкодженням вузлів пральної машинки через попадання потенціалу на корпус унаслідок пробою одного з компонентів або з іншої причини. Часто своєчасне спрацювання ПЗВ запобігає дорогому ремонту пралок у Львові.
Вибираємо ПЗВ для пральної машини
Раніше ПЗВ встановлювалися послідовно в один ланцюг із захисним автоматичним вимикачем. В цей час, попри те, що можна організувати захист і по-старому, найвигідніше встановлювати один пристрій - дифавтомат, який поєднує аварійний вимикач і модуль захисту. Існують дифавтомати, з різним струмом спрацьовування. Але, як вважають фахівці, достатньо захистити ланцюг прання модулем, розрахованим на струм відсічки 30 мА. Більш чутливі модулі на 10 мА забезпечують спрацьовування при меншому струмі витоку, але такий варіант коштує значно дорожче.
Як підібрати ПЗВ або дифавтомат за потужністю
Придбавши модуль ПЗВ або дифавтомат (сучасніша версія захисту), необхідно враховувати кілька важливих параметрів, які характерні для певної марки електромодулів. Розглянемо кожну з характеристик докладніше.
- Максимальна споживана потужність в мережі, що захищається. Цей параметр залежить від потужності встановленого в пральню нагрівача типу електродвигуна, а також наявність або відсутність в машинці інтегрованої сушіння. Цю характеристику можна знайти в одному з розділів посібника користувача. Якщо потужність машини перевищує 2 кВт, захисний модуль повинен бути номіналом на 16 А.
- Кількість фаз та напруга в мережі. Для підключення пральної машинки або іншого побутового приладу підходять однофазні модулі з робочою напругою 220 вольт.
- Конструктивні особливості автомата. Зазвичай для побутових мереж використовують дифавтомати класу "A". Моделі класу “B” ефективніші, але вони суттєво доріжок. Дешеві модулі класу “AC” також забезпечують захист, але вони не завжди спрацьовують, якщо форма струму відрізняється від синусоїдальної.
- Номінальний струм витоку, при якому ПЗВ відключає навантаження. Як було описано вище, для машини достатньо модуля на 30 мА.
- Наявність (відсутність) захисту від урвища "нуля". Якщо таке схемотехнічне рішення відсутнє, модуль може не спрацювати у разі пошкодження обриву одного з провідників.
У разі появи диференціального струму, ПЗВ спрацьовує, розриваючи ланцюг, і запобігає проходженню струму через тіло людини.
Як правильно встановити ПЗВ
Якщо ви ніколи не мали справу з електрикою, для встановлення дифзахисту краще запросіть електрика чи майстра сервісцентру. Але за наявності мінімальних навичок роботи з електротехнічним обладнанням монтаж можна виконати самостійно. Для цього необхідно:
- Відкрити вступний щиток і розглянути схему включення проводів.
- Підготувати місце для встановлення модуля ПЗВ. Зазвичай він кріпиться на DIN рейку поруч із іншими автоматами.
- Індикатором визначити, де знаходиться фазний та нульовий проводи (ПЗВ та дифавтомати чутливі до правильного підключення мережевих проводів).
- Підключити нульовий провід до клеми N, а фазний до іншої (зазвичай фазна клема знаходиться ліворуч, а нульова справа). При цьому провід від лічильника підключається до верхніх клем.
- Підключіть розетку пральні до нижніх клем УЗО. Перетин проводів як від щитка до розетки, так і від розетки до машини повинен відповідати величині струму, що протікає в ланцюзі. Зазвичай при цьому використовують трипровідний кабель перетином 2,5 кв. див.
Фахівці рекомендують для прання встановити окреме ПЗВ. Інші електроспоживачі житла можна включати безпосередньо або також захистити дифавтоматом або ПЗВ.