Особливістю двоконтурних газових котлів є їхня здатність працювати як на обігрів приміщення, так і на нагрівання води для побутових потреб. Завдяки такій особливості двоконтурний котел є найкращим варіантом для встановлення в невеликих або середніх домоволодіннях або в квартирах з індивідуальним опаленням. Це невибагливі та прості в експлуатації прилади, що забезпечують комфортне проживання в будинку для користувача.
Однак, як і будь-який побутовий прилад, двоконтурний газовий котел має свої нюанси, які слід враховувати при експлуатації. Одним із найпоширеніших таких нюансів є той, коли вода може йти то гаряча, то холодна. Може створюватися враження, що котел несправний, але насправді він функціонує правильно. Що ж робити у такому разі?
Що таке тактування газового котла?
Тактування газового котла за своєю суттю є процесом, коли вода йде то гаряча, то холодна. У побуті це може викликати великі незручності, адже одного разу, коли потрібна гаряча вода, її в крані може не виявитися, хоча котел повністю функціональний та справний. Такий нюанс двоконтурного газового котла характерний для багатьох моделей і іноді виявляється при побутовому використанні.
Головною причиною тактового газового котла є його заводські налаштування. У більшості моделей газових котлів у режимі гарячого водопостачання прилад працює на максимальній потужності при витраті води до 11 літрів на хвилину. Інакше кажучи, для стабільного та постійного нагрівання води газовим котлом, при включенні вентиля на змішувачі з нього має виходити до 11 літрів на хвилину. Тоді пальник стабільно підігріватиме воду до встановленої температури.
Якщо ж розібратися з фактичною витратою води, то сучасна сантехніка забезпечує витрату в межах 4-6 літрів за хвилину при повному відкритті вентиля. Варто також враховувати, якщо ви змішуєте гарячу воду з холодним змішувачем для досягнення оптимальної температури, реальна витрата нагрітої води ще знижується.
Така різниця між заводськими установками на котлі та реальною витратою води створює ситуацію, коли автоматика котла без додаткових маніпуляцій не зможе проводити постійне та стабільне нагрівання води. Як результат, із крана йтиме то гаряча, то холодна вода.
Навіщо регулювати максимальну потужність пальника газового котла?
З усіма технічними особливостями тієї чи іншої моделі газового котла можна ознайомитись у його документації. Саме тут ми зможемо дізнатися в якому діапазоні витрати гарячої води котел стабільно нагріватиме воду і не відбуватиметься тактування. Найбільш поширеним показником у побутових котлах буде діапазон 4-9 літрів за хвилину. Якщо реальна витрата води буде меншою, газовий котел починає тактувати. Якщо витрата, навпаки, буде великою і надмірною, то потужності котла буде недостатньо, щоб нагріти воду. І в тому і в іншому випадку вода з крана йтиме то гаряча, то холодна.
Однак, як показує практика, реальна витрата води вкрай рідко буває більшою за ту норму, яка встановлена заводськими налаштуваннями і передбачена потужністю котла. Насправді, витрата води найчастіше менша, особливо в невеликих домоволодіннях, що і призводить до так званого тактування газового котла.
Якщо порівняти статистику витрати води, то при повністю відкритому крані через лійку душа проходить до 6 літрів води за хвилину, через змішувач на кухні – до 5 літрів за хвилину, а в умивальнику витрата води не перевищує 4 літрів за хвилину. При неповному відкритті крана, що нерідко робиться задля економії, ці показники зменшуються.
Щоб уникнути тактування, яке часто відбувається при малій витраті води, необхідно змінити заводські установки газового котла. Потрібно потужність пальника зробити менше, робиться це за допомогою регулювання подачі газу газовому клапані.
Як регулюється газовий клапан?
Як регулювати максимальний тиск газу перед пальником?
Даний алгоритм дій необхідно виконати для того, щоб уникнути процесу тактування газового котла при малій витраті гарячого водопостачання.
1. На панелі керування необхідно встановити максимальну температуру – рекомендується 60 ° С;
2. Демонтується кришка газового котла – таким чином можна отримати доступ до газового клапана та вдасться контролювати висоту полум'я на пальнику;
3. До клапана приєднується U-подібний манометр – приєднується він до вимірювального штуцера, розташованого безпосередньо на клапані;
4. Знімається кришка регулювання на газовому клапані;
5. Перш ніж приступати до регулювання максимального тиску, необхідно запам'ятати початкове положення гвинтів регулювання, сфотографувати їх, а краще відзначити положення маркером - це важливо, адже може знадобитися відновити налаштування;
6. Відкриваємо воду у максимальному положенні вентиля, краще відкрити воду у змішувачі у ванній або лійку душу – так активується режим гарячого водопостачання на котлі;
7. Зменшується тиск газу за допомогою обертання гайки регулювання вліво (вправо – збільшується, нам це не потрібно) – при обертанні, стежимо за полум'ям на пальнику, як тільки воно починає зменшуватися, температура падає, а U-подібний манометр покаже зниження тиску, припиняємо обертати гайку та залишаємо в такому положенні.
Таким чином, ми регулюємо заводські налаштування газового котла і приводимо їх у відповідність до нагрівання води до 60°С при витраті до 6 літрів на хвилину, замість 9-11 літрів. Це дозволяє уникнути тактування і вода стабільно прогріватиметься котлом.
Як регулювати мінімальний тиск газу перед пальником?
Регулювання максимального тиску газу перед пальником є недостатньою процедурою для повного контролю над газовим котлом, необхідно також провести регулювання мінімального тиску газу.
1. На панелі керування газовим котлом знижуємо налаштування нагріву води – рекомендується до 50-52 ° С;
2. Вимикається провід живлення модулятора – робиться це на газовому клапані для того, щоб газовий котел у режим мінімальної потужності;
3. Відкриваємо кран на змішувачі на мінімальний рівень, який дозволяє ввімкнути пальник газового котла – так котел переходить у режим гарячого водопостачання на мінімальному рівні;
4. Зменшується тиск газу за допомогою гвинта регулювання, який необхідно обертати вліво (вправо також збільшує тиск, як і при обертанні гайки) – при цьому потрібно стежити за полум'ям на пальнику, він повинен безперервно працювати, температура води не повинна падати;
5. Підключається провід живлення модулятора на газовому клапані;
6. Від'єднуємо U-подібний манометр від вимірювального штуцера на газовому клапані;
7. Встановлюється кришка газового котла на місце.
Увага! Не слід встановлювати надмірно низький мінімальний тиск на газовому клапані, адже одного разу це може призвести до загасання полум'я на пальнику і весь процес регулювання зводиться до нуля, необхідно все починати знову.
Зазначений алгоритм дій наводить мінімальний показник нагрівання води до 50-52 ° С при витраті води приблизно 2 літри на хвилину. Завдяки таким маніпуляціям можна буде повністю позбавитися тактування котла, і вода буде нагріватися в режимі гарячого водопостачання стабільно.
Чого не варто робити при тактуванні газового котла?
Регулювання максимального та мінімального тиску газу на газовому клапані перед пальником є надійним і правильним методом боротьби з тактуванням котла. Процедуру регулювання ми докладно описали та роз'яснили. Безумовно, регулювання тиску на газовому клапані вимагає часткового розбирання корпусу, деяких навичок роботи, бажано наявність U-подібного манометра, а також може зайняти певний час. Тим не менш, результат, який у результаті виходить, повністю позбавляє користувача тактування газового котла.
Однак існує рекомендація з більш простою процедурою. Нібито, якщо зменшити температуру нагріву води на панелі управління нижче 45 ° С, це позбавить необхідності змішувати змішувачем нагріту воду з холодною і збільшить максимальну протоку нагрітої води, що в результаті позбавить користувача від тактування газового котла. Почасти це може допомогти, але має низку негативних наслідків.
Чому не варто таке робити?
· Істотно збільшується витрата газу - при використанні такого методу витрата нагрітої води збільшується, отже, збільшується і споживання газу котлом;
· відсутня можливість регулювання температури води із змішувача, адже якщо це зробити, то потік нагрітої води знижується і знову можна зіткнутися з проблемою тактування;
· Дуже часто на дисплеї деяких моделей газових котлів вказується не температура гарячої води при гарячому водопостачанні, а температура води для опалення, сама вода з крана буде мати нижчу температуру, більше того, при різному включенні крана, температура може відрізнятися.
Підведемо підсумок
Процес тактування газового котла є природною процедурою. Проте ця процедура завдає великих незручностей у побуті. Тактування котла відбувається через заводські установки на котлі у співвідношенні максимальної та мінімальної витрати нагрітої води до певної температури. Відповідно, якщо ці показники змінити, можна повністю позбавитися можливого тактування котла і вода в режимі гарячого водопостачання буде нагріватися стабільно.
Регулюються заводські налаштування за допомогою газового клапана. Регулювальною гайкою контролюється максимальний тиск перед пальником, а регулювальним гвинтом контролюється мінімальний тиск. Обертати гайку і гвинт слід вліво, це зменшить тиск, тоді як обертання вправо збільшує тиск, що не призведе до позбавлення процесу тактування.
Нами наведено докладну інструкцію з регулювання, провести такі маніпуляції можна самостійно або запросити досвідченого майстра з ремонту газового котла, який заощадить ваш час та сили.