Газовий, електричний, пелетний чи конденсаційний: як заощадити на опаленні?

- 08 вересня, 2022

Питання економії на опаленні з кожним роком стає дедалі важливішим. Особливо для тих, хто використовує газ для опалення. Доводиться шукати альтернативи, які суттєво скоротять витрати, особливо у зв'язку з чималими тарифами за послуги газопостачальних, які зазнають нас цієї зими. Цього року суми у рахунках за газ, особливо у зимовий час, будуть особливо нереальними. Тому що заощадити на опаленні без шкоди для температури в будинку.

Насамперед наші майстри з ремонту газових котлів пропонують звернути увагу на котел, який ви використовуєте. Якщо у вас газовий котел, то може звернути увагу на пелетні, електричні або конденсаційні моделі. Розберемося у цьому питанні докладніше.

Який котел обрати? Газові та електричні котли: плюси та мінуси

Якщо порівнювати характеристики кожного виду пристроїв, то переваги і недоліки можна знайти у газових, що у електричних котлів. Зосередимо увагу поки що на цих двох категоріях. Отже, електричні котли дешевше купити, вони прості в установці і менше за розміром, а найголовніше – не вимагають підключення до газової лінії. Однак газові котли дешевші в експлуатації, ніж електричні, і потужніші.Електричний котел відмінно підходить для невеликого будинку або як додатковий пристрій, якщо у вас великий будинок.

Нижче наведено основні плюси та мінуси газових та електричних котлів.

Електричні котли

Переваги

  • Газ не потрібен, котел працює лише від електрики.
  • Більше компактний завдяки мінімальній кількості рухомих частин.
  • Дешевше, як за ціною, так і за вартістю установки та обслуговування.
  • Простота установки - немає димоходу або складних трубопроводів.
  • Мінімальне технічне обслуговування.

 

Недоліки

  • Низька теплоємність - не підходить для величезних будинків.
  • Високі експлуатаційні витрати.
  • Вимкненням електроенергії призводить до втрати працездатності.
  • Менш доступні/розповсюджені — не такі стандартні.

Електричні котли

Газові котли

Переваги

  • Дешевше в експлуатації – газ забезпечує більше тепла.
  • Потужний, здатний обігрівати великі будинки.
  • Стандартний варіант, що легше купити.

 

Недоліки

  • Встановлення може бути складним, потрібна витяжка, димохід та інше.
  • Потрібний детектор чадного газу і регулярне технічне обслуговування.

Детальне порівняння допоможе ще більше зрозуміти переваги та недоліки кожного виду. Тому варто заглибитись у деякі деталі, щоб зрозуміти які з цих аспектів для вас важливіші.

Ціна

У цьому випадку маються на увазі початкові витрати, і в цьому відношенні електричний котел є лідером. В основному це пов'язано з тим, що електричний котел набагато простіше - йому не потрібні вихлопні труби, і він не працює з частинами, що рухаються. Це також полегшує і установку.

Експлуатаційні витрати

На це питання складно дати однозначну відповідь, тому що вартість ресурсів дуже відрізняється. Однак цілком імовірно, що газ коштує дешевше з розрахунку на одиницю наданого тепла. З цієї причини газ майже завжди є дешевшим варіантом. Однак із підвищенням тарифів збільшаться і рахунки за газ. До того ж у довгостроковій перспективі електрика може стати дешевшою.

Можливості

Хоча існує широкий вибір котлів для кожного типу, газові, як правило, набагато продуктивніші, ніж електричні. Потужність полум'я перевищує нагрівальний потенціал електричних, що робить газові котли потужнішими. Тому газові котли рекомендуються для середніх і великих будинків. Електричні краще встановлювати у невеликих будинках або задля забезпечення додаткового тепла.

Монтаж

Електричні котли дуже легко встановити, оскільки для встановлення не потрібно додатково робити систему витяжки. А ще електричні котли не вимагають підключення до газу – їх можна розмістити практично будь-де. Відсутність димоходу робить електрокотли компактнішими порівняно з газовими.

Монтаж газового котла

Ставлення до довкілля

Електричні котли мають високі показники енергоефективності – 99%. Через це багато постачальників електроенергії переконують у доцільності встановлення електрокотлів, відштовхуючись від користі для довкілля.

Безпека

Газові котли поступаються електричним у питаннях безпеки. Нерідко доводиться стикатися з витоками газу, тому в цілях безпеки варто додатково встановити детектор чадного газу, відсутність витоків палива і вихлопна система, що працює, може зіграти на вашому спокої. Електричні котли настільки безпечні, наскільки це можливо.

Обслуговування

Відсутність рухомих частин і компактніші розміри у електрокотлів відкриває безліч переваг. На відміну від газових котлів, електричні котли не вимагають щорічного обслуговування. Це менше головного болю та менше потенційних проблем. Тим не менш, доглядати газовий котел не складно, особливо якщо це робити регулярно.

Інші варіанти котлів для економії

Що таке конденсаційний котел?

Є й інша альтернатива газовим та електрокотлам – конденсаційний котел, який допоможе заощадити на опаленні. Цей тип котла працює на газі або рідкому паливі і був розроблений для підвищення енергоефективності. Це робиться шляхом перетворення конденсації водяної пари в тепло; вони можуть відновити частину втраченого тепла із відпрацьованих газів. Єдина різниця між конденсаційним котлом та котлом без конденсації полягає у кількості корисного тепла, яке він виробляє; плюс той факт, що вони можуть досягти енергоефективності понад 90%.

 конденсаційний котел

Як працює конденсаційний котел?

Як паливо може використовуватися так само газ, але принцип роботи відрізняється від класичних газових моделей. Принцип роботи побудований на тому, що котел вводить тепло від пальника до первинного теплообмінника. Гаряче повітря проходить через теплообмінник і утримується тут якнайдовше для підвищення температури. Потім він відводить це тепло до радіаторів.

Тепло також проходить через вторинну зону конденсації, якої немає інших типів котлів. При цьому тепле повітря конденсується, викликаючи утворення крапель або водяної пари, які потім збираються та видаляються для утилізації. Це одна з основних переваг конденсаційного котла, оскільки жоден інший котел не має такого ККД.

Конденсаційні котли призначені для того, щоб виробляти велику кількість тепла, перш ніж воно буде втрачено. Конденсаційні котли відмінно підходять для повторного використання цього тепла для підвищення температури холодної води, що повертається.

Пелетні котли – чи настільки вони економні?

Вибір котла варто робити з урахуванням енергоефективності та піклування про довкілля. У цьому плані оптимальним рішенням може стати пелетне опалення. Такий котел поєднує ностальгію по старих дров'яних печах з високою енергоефективністю. Крім того, вони є низькоемісійним та вуглецево-нейтральним способом опалення будинку. Це робить пелетну піч одним із найбільш екологічно чистих варіантів, які ви можете знайти на ринку сьогодні.

Багато хто вибирає на користь такого способу опалення за рахунок того, що він набагато зручніший у порівнянні зі звичайними дров'яними котлами, забезпечуючи ефективніший нагрів.


Пелетні котли

Що таке пелетні котли?

Насамперед — це сучасний варіант традиційної дров'яної печі, яка була не такою ефективною, порівняно з сьогоднішніми аналогами. Котел на пелетах поєднує в собі всю красу та зручність старих дров'яних печей, але не має їх недоліків. Вони забезпечують гарячіший і чистіший вогонь і більш ефективно розподіляють тепло по всьому будинку. Пелетні котли можуть бути економічним рішенням для опалення.

Як працюють пелетні котли?

Для виробництва тепла потрібне паливо, але це не звичний для всіх газ, а кономічні пелети з біомаси, які можуть бути виготовлені з пресованих матеріалів, таких як шкаралупа арахісу, тирсу та інше. Ці гранули подаються в самозаймисту топку. Вогонь усередині роздмухується вентилятором, а тепло поширюється по всьому будинку через зовнішній вентиляційний отвір.

Такий котел буде нагріватися, але не так сильно, як дров'яна піч, але при цьому більш рівномірно розподілятиме тепло по всьому будинку.

Чи можна заощадити з пелетною піччю?

Вартість опалення будинку пелетним котлом трохи менша, ніж опалення будинку вугіллям, і набагато менша, ніж використання інших варіантів опалення. Це обходиться у 6 разів дешевше, ніж газ чи електрику. Це означає, що пелетні котли є більш рентабельними з точки зору виробництва одиниці тепла. Але варто враховувати значні початкові витрати на встановлення відповідного пелетного котла в будинку, а також те, що він потребує регулярного обслуговування для підтримки оптимальної роботи.

Крім того, вартість опалення таким чином через збільшення попиту на паливо з біомаси. Це важливі фактори, які слід включити під час пошуку більш економних способів опалення. Витрати на експлуатацію пелетної печі можуть бути вищими або нижчими в залежності від ситуації, в якій ви знаходитесь. А якщо вас цікавлять екологічно ефективні поліпшення будинку, такий спосіб опалення стане гарною альтернативою.

Гібридні системи – альтернативне рішення для економного опалення

Гібридні системи опалення поєднують у собі переваги кількох технологій в єдиній високоефективній, надійній та екологічно чистій системі. На додаток до генераторів тепла важливими компонентами тут є розподіл тепла та керування системою.

Прагнення досягнення кліматичних цілей означає, що варто звернути увагу на більш енергоефективне опалення з низьким рівнем викидів, щоб досягти мінімальних викидів CO2 та високої частки відновлюваної енергії, а також забезпечувати постійне теплопостачання та економічну експлуатацію. Гібридні системи є найкращим рішенням для задоволення цих вимог.

Як заощаджувати на опаленні без заміни котла?

Щоб розібратися в цьому, ви повинні переконатися, що ваш будинок добре ізольований і конструкція вашого будинку дозволяє теплому повітрі легко проходити по всій будівлі. До питання економного споживання газу слід підходити комплексно. Плюс до всього важливо використовувати тільки легальні «білі» методи, щоб не мати непотрібних неприємностей з контролюючими органами. Зменшення теплових втрат дозволить суттєво знизити витрати – аналіз та скорочення тепловтрат.

Подібна необхідність пов'язана з тим, що частина тепла в будинку йде через стіни, дах і вікна. Якась кількість теплової енергії втрачається по вентиляційній системі разом з повітрям, що йде. Це зводить нанівець ефективність та економічність будь-якої, навіть найсучаснішої системи опалення. Чим більший витік, тим більше енергії обладнання витрачається на обігрів і тим відчутнішим стає споживання палива.

Щоб уникнути витоку тепла і при цьому економити на опаленні, вам доведеться виконати комплекс заходів із теплоізоляції.

Утеплювати потрібно всі поверхні, які можуть пропускати тепло:

  • підлога;
  • стіни;
  • стеля;
  • дах;
  • фасад;
  • двері;
  • вікна.

Найпростіший варіант – обшивка зовнішніх стін пінопластом. А для ізоляції підлоги використовувати відповідні матеріали, заклавши їх під стяжку чи дерев'яний настил. Як утеплювач підходять звичайна тирса, ековата, мінеральна вата, пінополіуретан, пінофол.

Але пам'ятайте, що утеплення потребує суттєвих фінансових вкладень, але це один із найбільш дієвих методів економії на опаленні.


Зміст: