Чому не працює духовка в електроплиті

- 23 лютого, 2021

Плита та духовка є невід’ємною частиною будь-якої кухні. Це не є дивним, адже без цього приладу неможливо повноцінно готувати та урізноманітнити раціон усієї родини. Так вже історично склалося, що частіше в наших квартирах та домах використовувалися газові духовки та повністю газові плити. Але час не стоїть на місці й вже сьогодні більшість господарок та господарів віддають перевагу саме електричним духовкам.

Такий тип духових шаф має низку переваг перед своїм газовим аналогом, а однією з найвагоміших є простота підключення та встановлення. Функціонал електричної духовки також ширший, але через власні індивідуальні особливості, електродуховки мають також й особливості в обслуговуванні та технічному догляді. Слід розуміти основні принципи роботи такого пристрою, щоб не зіткнутися з проблемами в подальшому.

Про електричні духовки 

Поряд із більш широким функціоналом та можливостями в приготуванні, слід розуміти, що електрична духовка є й більш складним пристроєм ніж газова. Навіть у найпростіших моделях від різних виробників в основі є мінімум два ТЕНи, які розташовані як знизу так і зверху. Це необхідно, щоб продукт в духовці пропікався з усіх сторін.

А в багатьох сучасних духових шафах додається ще й конвектор. Це спеціальний вентилятор, який розганяє гаряче повітря в духовці та рівномірно розповсюджує його. Інколи конвектор доповнюється нагрівальним елементом невеликої потужності. Здебільшого конвекція в духовці корисна під час випічки, вона дозволяє зробити її пишнішою.

Також в електричній духовці передбачена можливість вмикати одразу всі нагрівачі разом з конвекцією, або поодинці чи комбінувати ними. Це стає можливим завдяки ручці програматора, яка встановлена на панелі керування пристроєм. Слід зазначити й те, що температура в електричній духовці підтримується значно точніше, ніж в газовій, завдяки наявності термостата та датчика температури в своїй конструкції.

Як бачимо електрична духовка є досить складним пристроєм, тому, якщо вона раптом перестає гріти, необхідно проводити детальну перевірку усіх її вузлів.

Вийшов з ладу ТЕН 

Якщо духовка не працює зовсім або температура в камері недостатня і їжа, яка в ній готується не пропікається як повинна була б, необхідно перевірити працездатність ТЕНів. Виявити несправність нагрівальних елементів в духовці, насправді, не так вже й складно. Тим більше, що подібного роду поломка є найвірогіднішою у випадку якщо духовка не працює.

По-перше, якщо ви помітили, що продукти в шафі стали недопікатися, або на приготування стало уходити більше часу чи продукт пропікається лише з однієї сторони, необхідно обережно перевірити скло дверцят духової шафи. Якщо воно недостатньо гаряче або ледь тепле, хоча раніше було інакше, це явний признак того, що ТЕН несправний.

Після цього необхідно також обережно перевірити безпосередньо нагрівальні елементи. Не потрібно торкатися них, тепло від ТЕНу можна відчути просто наблизивши руку до нього, але робити це необхідно вкрай обережно, щоб не отримати опіків. Якщо ви відчули, що від одного ТЕНу або від жодного не йде тепло, слід перевірити його мультиметром.

Для подальшої перевірки тестером, духовку необхідно розбирати, краще довірити таку місію майстру. А якщо поломка ТЕНу підтверджується, його необхідно замінити на новий, ремонт духовки доцільний.

Зламані перемикачі 

Перемикачів в духовій шафі може бути декілька, зазвичай вони розташовані за передньою панеллю одразу після ручок регуляторів. Ручкою ми контролюємо саме перемикач, який і виконує ті функції, які ми бажаємо встановити крутячи ручку. Основний перемикач, який може спровокувати неправильну роботу духовки або зробити її зовсім не функціонуючою, знаходиться за ручкою регулятора температури.

перемикач духовки

Частіше за все перемикач втрачає працездатність через замикання й не має можливості включити ТЕН на нагрів. Тому після діагностики ТЕНів, якщо виявилося, що вони справні, необхідно звернути увагу на діагностику та перевірку перемикача.

Перевірити його нескладно. Треба вимкнути духовку з мережі та повільно прокрутити ручку з положення «вимкнено» по часовій стрільці. Дуже скоро ви маєте почути як перемикач клацне. Якщо клацання не відбулося, слід повторити процедуру, можливо ви його просто не розчули, але якщо й після другого разу нічого не відбулося, це є ознакою поломки перемикача і його необхідно замінити на новий.

Заміна перемикача не є складним ремонтом, але вимагає наявності деяких знань складу електричної духовки та мінімальних навичок ремонту, тому краще звернутися в сервісний центр.

Не працює термопара 

Термопара являє своєю суттю датчик, який має контролювати температуру в духовій шафі. Завдяки цьому невеликому пристрою, який зазвичай розташовується у найнижчій частині духовки, має змогу працювати автоматика духової шафи в цілому. Усі зміни температури, які відбуваються в камері духової шафи, термопара переробляє в електричний сигнал, який поступає на панель керування.

Якщо після перевірки нагрівальних елементів та перемикачів виявилося, що вони працездатні, необхідно перевірити термопару. Знайти її не складно, достатньо просто відкрити дверцята духовки, вона буде знизу, а виглядає як звичайна проволока. Якщо термопара дуже забруднена, це може бути суттєвою перешкодою для її роботи, термопару необхідно ретельно почистити, інакше духовка може не вмикатися.

Але забруднення може бути не єдиною перепоною для нормальної роботи. Якщо духовка регулярно працює на найвищих температурних режимах, це може привести до остаточного псування термопари, тому її необхідно замінити на нову, ремонт в таких випадках недоцільний.

Заміна термопари в електричній духовці проходить достатньо просто, але якщо ви не бажаєте витрачати свій час на пошук нової термопари в магазині та на проведення безпосередньої заміни, краще звернутися до майстра.

Пошкодження кабелю живлення 

Насправді перевірку кабелю живлення можна проводити на самому початку проведення комплексної діагностики. Якщо кабель пошкоджений, то духовка не буде вмикатися зовсім, жоден її індикатор не спрацює. Виникає це через те, що на вузли пристрою не подається електрика, без якої робота електричної духовки неможлива. В деяких випадках ви можете відчути запах горілого – кабель при підключені до розетки й вмиканні духовки може плавитися.

Як тільки було виявлено пошкодження кабелю живлення, його необхідно якнайшвидше вимкнути та відключити від розетки. Пошкоджений кабель недоцільно ремонтувати, обмотувати ізоляційною стрічкою тощо. Це буде лише тимчасове рішення, проблема в такому випадку може дуже швидко повторитися, а використання духовки з пошкодженим кабелем живлення небезпечна. Тому найраціональнішим рішенням виявиться повна заміна кабелю на новий.

Заміну кабелю необхідно проводити кваліфікованому електрику, адже від якості виконаних робіт буде залежати якість роботи духовки в подальшому. Майстер демонтує задню та бокову панель корпусу духовки та видалить старий кабель. Замість нього відповідно схемі встановить новий кабель.

Поломка плати керування 

Керування сучасною електричною духовкою все рідше механічне. Багато моделей на сьогодні використовують в своїй основі електронну плату керування, яка може бути досить чутливою до нестабільних електричних мереж та до перепадів напруги, подекуди навіть незначних. Якщо плата зазнає пошкодження, то функціонувати духова шафа вже не зможе, адже керування нею буде неможливим.

плата управління духовки

Плата керування у сучасних моделях відповідає за вмикання окремих режимів духовки й вмикання її в цілому. В деяких духовках передбачений електронний таймер, який також контролюється платою. Таймер може спрацьовувати на вимкнення духовки або просто подавати сигнал про закінчення приготування.

Нерідко плата керування виходить з ладу дуже скоро після підключення нової духовки. Відбувається це через неправильні під’єднання спровоковані некваліфікованими діями. Не слід підключати духову шафу самостійно, особливо якщо знань та навичок в цій області у вас обмаль, краще запросити майстра.

Якщо плата керування електричної духової шафи вийшла з ладу, то ремонт виявляється найчастіше недоцільним, її необхідно замінити на нову таку ж. Одразу необхідно приготуватися до того, що заміна виявиться недешевою – це найдорожчий варіант поломки з усіх перелічених.

Не працює термостат 

Коли ми встановлюємо температуру ручкою регулятора, духовка має нагріти камеру до цих меж й підтримувати на встановленому рівні. Це нормальний режим роботи електричної духової шафи, а можливим це стає завдяки термостату, який здатен вимірювати температуру в камері духовки, та після того, як температура сягне заданих параметрів, термостат передає цю інформацію на плату керування, яка, в свою чергу, вимикає ТЕНи.

Принцип роботи термостата достатньо простий, а його будова ще простіша. Насправді поломки термостату виникають в край не часто, але якщо попередня діагностика не дала результатів і все працює правильно, але духовка функціонує не вірно, слід перевірити термостат.

Перевірку термостату провести досить просто. Необхідно покласти до духової шафи спеціальний термометр для духовок та ввімкнути її на мінімальній температурі. Очікуємо 5-10 хвилин коли спрацює термостат і духовка вимкнеться. Якщо цього не відбувається, це є вірною ознакою несправності термостата. Необхідно власноруч вимкнути духовку та перевірити показання термометра. Якщо вони сильно різняться з тим, що було встановлено ручкою регулятора, це додаткове підтвердження несправності.

Термостат не піддається ремонту, його необхідно замінити на новий.

Підіб’ємо підсумок 

Духовка є надзвичайно важливим та необхідним пристроєм на сучасній кухні. Враховуючи те, що все частіше перевага віддається зовсім не газовим духовкам, а електричним, необхідно розуміти основний принцип роботи електричних духовок. Це допоможе уникнути багатьох помилок при встановленні, підключенні та подальшому використанні.

Але якщо все ж таки трапилася поломка і електрична духовка перестала працювати, слід перевірити наступні її вузли:

·       Один з ТЕНів або усі не працюють, необхідна заміна;

·       Непрацездатність перемикача температури може заважати роботі духовки;

·       Якщо термопара не працює, духовка може не вмикатися;

·       Пошкоджений кабель живлення необхідно замінити;

·       Сучасна духовка обладнана електронною платою, якщо вона пошкоджена, духовка працювати не буде;

·       Непрацездатний термостат не зможе контролювати температуру в духовці.


Коментарі (0)


Додати коментар
Дозволені теги: <b><i><br>Додати новий коментар:


Змiст: